מפת האתר
קוסקוס

הוא המתכון המבריק ביותר של "הישרדות". הוא ההמצאה החיונית ביותר של הדלות ושל העוני. מדובר במרכיבים פשוטים ביותר : סולת, ירקות ואיברים זניחים של עוף או בשר. על אף שהוא עלה מתוך דלות החיים, הוא הצליח לעלות גם על שולחנם של רוזנים ומלכים. יש בו משהו ממכר, משהו משביע, משהו שיש בו ברכה. כשרונן של אימהותנו "מלכות המטבחים הדלים", לעשות מכלום ארוחת מלכים, מעוררת הרבה הערצה וכבוד ורבות מ"יצירותיהן" מבוצעות היום גם במטבחים העשירים. דומה שהיצירה החשובה מכולן היא הקוסקוס. אין קיצורי דרך והנחות בביצוע של יצירה מכובדת. קוסקוס קנוי הוא ביצוע גרוע ליצירה מכובדת. קוסקוס זה שתי כפות ידיים שמנגנות יצירה על אלפי גרגרים גרוסים של חיטה וגורמות להם להתלכד ליצירה "מוטעמת". עבדכם הנאמן ינסה להוביל אתכם צעד אחר צעד בביצוע היצירה.

הכנות מקדימות: משרים כוס גדושה גרגרי חומוס במים, כל הלילה.

כלים: קערה, סיר, כלי אידוי( נראה כמו מסננת) תואם סיר. נפה לקוסקוס, כלי להתזה של מים, כף גדולה.

חומרים: 1 ק"ג סולת ל- 10 סועדים, מים, שמן, מלח, כורכום, פלפל שחור

אופן ההכנה: יוצקים מים לתוך הסיר עד כדי רבע מתכולתו. מעמידים אותו על מקור אש. במקביל שופכים את תוכנה של שקית הסולת לתוך קערה. טובלים את קצות האצבעות בכלי מים ומתיזים על הסולת. מערבלים את הסולת הלחה באצבעות שתי הידיים בתנועות סיבוביות, מתיזים ומערבבים, עד לקבלת גרגרים גדולים ואחידים בגודלם. אף אימא וגם המיומנת ביותר , אינה יכולה להגיע למרקם אחיד של גרגרים. לפיכך באה הנפה של הקוסקוס לעזרתנו. את הגרגרים מעבירים דרך הנפה ובלחץ סביר של האצבעות על הגרגרים הגדולים והסרבנים, ניתן להעביר גם אותם דרך הנפה. שופכים את הגרגרים המוכנים לתוך כלי אידוי. מניחים את הכלי על הסיר ומכסים אותו במכסה. עם הרתיחה של המים יתחילו לעלות אדים דרך מסננת כלי האידוי ויעטפו את הגרגרים. יש להקפיד שלא תהיה בריחה של אדים בקו המגע של הסיר עם כלי האידוי. מחצית השעה של אידוי גורמת לגרגרים לשנות את גונם לצבע לבנבן יותר. זה השלב שבו מורידים את כלי האידוי ושופכים את תוכנו לתוך קערה. הגרגרים מתגבשים לגושים , לפיכך צריך לערבל את הקוסקוס באמצעות הכף הגדולה , עד לקבלת מרקם אחיד. אח"כ להוסיף לו כוס וחצי מים, רבע כוס שמן, כף גדושה במלח, כפית כורכום, חצי כפית פלפל שחור וממשיכים לערבל. את הקוסקוס המעורבל מכניסים שוב לכלי האידוי , (אבל לא להניח על הסיר עד להכנסה של החומרים למרק)

מרק קוסקוס:

חומרים: 2 תפו"א קלופים, 5 גזרים, 3 קישואים , 1 בצל, חתיכת דלעת, עלי כרפס, 5 כנפי עוף, חצי כפית כורכום, חצי כפית פלפל שחור, מלח לפי הטעם

אופן ההכנה:
קוצצים את הירקות לחתיכות גדולות, את הדלעת לקוביות (עם הקליפה), ומכניסים לתוך הסיר בו רותחים מי האידוי. מוסיפים מים, אם צריך, ודואגים שהמים שבסיר יעברו את פני הירקות. מוסיפים כורכום, פלפל שחור, כנפי עוף ומלח. מניחים את כלי האידוי על הסיר, מכסים אותו במכסה ועם עליית האדים הראשונים מתוך הסיר, מורידים את כלי האידוי, שופכים את תוכנו לקערה ומכסים את הקוסקוס במגבת וממשיכים לבשל את המרק על אש קטנה עוד כרבע שעה.

גרגרי חומוס: את גרגרי החומוס שהושרו במים, מבשלים קלות בסיר קטנטן, עם מעט מלח וכמון. לא מומלץ להכניס את הגרגרים יחד עם ירקות המרק, יען כי קשה לדוג אותם מתוכו, לכן , טוב תעשו אם תבשלו אותם בנפרד

חלוקת הקוסקוס:
מניחים תלולית של קוסקוס בכלי הגשה מסוגנן (קערת הטאג'ין). על התלולית מניחים את הירקות ועל הכל יוצקים מעט מרק. ואחרון אחרון חביב, על גבה של התלולית מניחים את גרגרי החומוס ומגישים.

נסים קריספיל

 

עמוד הבית על הבית המרוקאי על נסים קריספיל ארועים לחברות ארועים משפחתיים חדרי נופש טיולים במרוקו צור קשר

ברוכים הבאים לאתר של הבית המרוקאי  |  מושב תירוש 107, ד.נ. האלה 99815, נייד: 054-7256211
© כל הזכויות על התמונות והחומר שבאתר שמורות לנסים קריספיל

אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים - אפסייט